Schlachtensee

3 typické chyby turisty v Berlíně, aneb co se dá udělat jinak

Berlín svým návštěvníkům nabízí nespočet možností, jak si město náležitě užít. Ne všechny z nich však za to ve finále stojí. V průvodcích se ale některé atrakce prezentují jako ty nejdůležitější turistické body. Proto se snažíte všechny ty hot pointy mermomocí nacpat do svého beztak už tak dost nadupaného programu, abyste pak po návratu domů netrpěli pocitem viny, že jste při své návštěvě Berlína něco významného opomněli.

Ušetříme vám teď možná zbytečné zklamání. Ukážeme vám tři přeceňované atrakce, které s klidným svědomím můžete vynechat. Místo nich zkuste zažít něco nového.

Cirkus jménem Checkpoint Charlie

checkpoint charlie berlínPokud jste v Berlíně úplně poprvé, chcete jej bezpodmínečně vidět, to je logické. V minulosti jediný funkční hraniční přechod mezi východním a západním Berlínem a jednoznačně symbol rozděleného města a studené války vůbec.

Ovšem dnešní strážní budka nainstalovaná uprostřed Friedrichstrasse? Pouhá kopie. Přesto se u ní každoročně za pár euro vyfotí miliony turistů a v sezoně zde kvůli té nejlepší fotce s tím „pravým“ americkým vojákem vznikají nemalé tlačenice.

Stánky s ruskými vojenskými čepicemi a uniformami, magnetky s motivem berlínské zdi nebo růžový trabant. Cirkus na ulici. Checkpoint Charlie se stal místem, kde se dnes snoubí kýč s nefalšovanou komercí.  Tu pravou atmosféru studené války proto doporučujeme hledat raději úplně jinde, daleko od hluku tohoto pouťového mumraje…třeba v muzeu bývalé státní bezpečnosti:

Stasi Muzeum: snesitelná lehkost bytí státního špicla

muzeum stazi

Pokud se vydáte po stopách bývalé NDR do muzea Stasi, možná vás z té výpravy do dob komunismu, studené války a špiclování bude trochu mrazit v zádech. Tím se ale nenechte odradit, výlet do ne zas tak dávné a ne právě růžové historie za to opravdu stojí. Muzeum Stasi je situované v budově č. 1 bývalé centrály Ministerstva pro státní bezpečnost (známé jako Stasi), které bylo hlavní tajnou službou NDR.

Budova je zachována v původním stavu a nabízí mimo jiné ukázku různých špionážních zařízení nebo třeba pohled do pracovny Ericha Mielkeho (posledního ministra státní bezpečnosti), která od roku 1990 zůstala ponechána v původním stavu. Nefalšovaná atmosféra stálé expozice navíc velmi realisticky a působivě ukazuje, jakým způsobem ministerstvo špehovalo své občany.

http://www.stasimuseum.de

Víc než jen Currywurst

curry berlín„Currywurst v Berlíně jedí přece už pouze jen turisté.“ Prohlásila berlínská food blogerka Cathrin Brandes v jednom rozhovoru pro německý časopis. My si to nemyslíme a ani proti tomuto tradičnímu chutnému kousku rychlého občerstvení rozhodně nic nenamítáme.

Naopak. Berlín si snad ani bez typických stánků s voňavou klobásou a hranolky ani nejde představit.

Ve skutečnosti je currywurst jedním z gastronomických symbolů Berlína. Výborná varianta rychlého občerstvení je navíc dostupná v celém širokém centru Berlína. Sami jsme tuto typickou pochoutku ochutnali a to nejednou.

A za sebe ji můžeme jen doporučit. Ale přece jen…

Berlín je mezinárodní – i v kuchyni

kuchyně berlín…proto je dobré si mezi stánky s klobásami, kebaby a hotdogy uvědomit, že berlínská gastronomická scéna se během několika let zařadila k jedné z nejvíce vzrušujících kulinářských oblastí v Evropě.

Berlín má pro vás pod pokličkou skutečně snad všechno, na co si vaše chuťové buňky jen pomyslí: ať už knedlíky z Alp, tapas z Peru, wrap (pozn. zabalená rolka) z Indie nebo zdravé korejské kimčchi (tradiční korejský pokrm z nakládané zeleniny a koření).

Posledně jmenované si můžete dopřát v mnoha různých variantách např. u „Kimchi Princess“ na Kreuzbergu.

 

Hlavně co nejdál od Wannsee!

Berlíňané mají opravdu velikou výhodu. Jejich město je sice placka v nížině, ale obklopená lesy a početnými jezery, kam se místní rádi a často jezdí rekreovat. To asi vůbec nejznámější z berlínských jezer, Wannsee, je velké, krásné, čisté, z centra města dobře a rychle dostupné a v každém průvodci vám jeho návštěvu doporučují, ale…pokud se tady chcete jen v klidu vykoupat a romanticky si polenošit v tradičních plážových proutěných koších, nejezděte sem.

wansee berlínNikdy. Nebo kdykoli jindy jen ne v létě, ne o prázdninách, ne o víkendech. Protože u Wannsee je tou dobou nepředstavitelně těsno. Jakmile totiž teploty pokoří třicítky, centrum Berlína se doslova vylidní.

Všichni domácí sbalí plavky, obří batoh s koupací a jídelní výbavou na celý den a upalují na vlak směřující k jezeru. Návštěvu v hlavní letní sezóně tedy doporučujeme pouze psychicky a fyzicky odolným lidem (supermanům).

Milovníci adrenalinu, kteří nejprve vydrží trpělivě čekat i několik desítek minut před branami pekla ehm pokladen na vstup (společně s  masou dalších plážechtivých jedinců) a následně si pracně vybojují své vysněné plážové místečko, kde mu při ležení na dece někdo cizí nakopne ruku, nohu, hlavu, pouze desetkrát za deset minutu, jsou v našich očích skuteční borci.

I na koupání se dá jít – jet v Berlíně jinak, třeba „S-Bahnem“ ke Schlachtensee.

SchlachtenseeVysedněte z příměstské vlakové linky S-Bahn č. 1 mířící na Wannsee  jen o pár stanic dřív a budete příjemně překvapeni.  Lákavou alternativou k přeplněnému Wannsee může být na okraji lesa Grunewald právě ležící jezero Schlachtensee.

Sice dvě hlavní pláže i zde na Schlachtensee mohou být v létě hodně zaplněné, ale pokud ujdete o pár metrů dál od stanice nadzemky, můžete při troše štěstí nalézt klidné místo u vody i v plné sezóně.

A pokud ne, pak vsaďte na menší jezero Krumme Lanke, které se Schlachtensee  sousedí, ale leží už přece jen mnohem dál od nejbližší stanice S-Bahnu nebo metra. Prostě nemá tu správnou komfortní docházkovou vzdálenost od MHD. Je proto Berlíňany navštěvované mnohem méně.

Štítky:,

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *