neues palais potsdam

7 úžasných zámků z královského Pruska, které stojí za pozornost

Plánujete výlet do Berlína? Potom do svého itineráře rozhodně nezapomeňte zahrnout také blízkou Postupim – Potsdam – hlavní město spolkové země Braniborsko a její památky. Postupim leží od Berlína coby kamenem dohodil, proto pokud budete trávit v Berlíně pár dnů, rovnou si jeden rezervujte na Postupim. A klidně pak ještě další navrch na zbylé turistické magnety Braniborska, které rovněž stojí za vidění.

Braniborsko je malá, zato atraktivními body a krásnou přírodou dokonale vybavená spolková země, která jako prstenec obklopuje Berlín. Zámky a honosná panská sídla nacházející se v oblasti kolem Postupimi, tu dodnes stojí jako němá připomínka zašlé moci a slávy císařského Pruska.

Rod Hohenzollernů, který v kraji panoval více než půl tisíciletí (1415 – 1918), měl sice hlavní rezidenční sídlo v Berlíně, ale na celém svém území během dlouhé vlády nechal vybudovat spoustu okázalých budov, letních sídel, zámečků zahrad i parků,  na jejichž výstavbě se podílelo mnoho významných architektů a zahradníků.

Jedná se o skupinu různých typů staveb umístěných v parkovém prostředí v blízkosti Berlína a Postupimi u břehů řeky Havoly nebo přilehlých jezer. Tohle jsou ty nejznámější z nich:

1) Sanssouci

zámek Sanssouci

Malý, ale milý a hravý. Takový je zámek Sanssouci v Postupimi, v 18. století jen jedna „obyčejná“ letní rezidence krále Fridricha II. Velikého, dnes největší perla ze všech zachovaných památek pruské královské rodiny. Najdete ho v zámeckém parku Sanssouci kousek od centra Postupimi.

Sanssouci znamená v překladu „bez starostí“ (z fr. sans souci = bez obav). A bezstarostnost z této budovy skutečně doslova čiší. Malebná poloha rokokového zámku vystaveného na terasovitém svahu, bohatá zdobnost fasády i krása přilehlého parku vás okouzlí už pár kroků od vstupní brány. Díky své architektonické rafinovanosti byl zámek Sanssouci zařazen na seznam světového kulturního dědictví pod patronát UNESCO a ročně tohoto noblesního krasavce navštíví stovky tisíc turistů.

4

2) Neues Palais

Neues Palais Sanssouci

Projdete-li se rozlehlým zámeckým parkem kousek dál na západ, za několik minut dorazíte k Novému paláci – Neues Palais. I přes obří velikost a rozlohu však Nový palác není zdaleka tak známý jako letohrádek Sanssouci, ačkoli okázalost jeho interiérů si s ním rozhodně nezadá. Honosné a přepychové vybavení zámku omráčí svou okázalostí snad každého.

Obrovský komplex se svými slavnostními sály, obrazovými galeriemi a bohatě zařízenými pokoji (nebo spíše apartmány) byl postaven po skončení sedmileté války v letech 1763 – 1769, aby demonstroval pruské vítězství a jeho sílu.

Neues Palais pak sloužil hlavně jako reprezentační sídlo pruského krále Fridricha II. Velikého. Mezi více dvěma stovkami místností nechybí ani koncertní sál či divadlo, ve kterém se odehrávaly plesy nebo jiné společenské události určené pro setkávání vysokých hodnostářů a šlechty.

3) Cecilienhof

Cecilienhof

Zámek Cecilienhof najdete v rozhlehlém parku Neuen Garten, který se rozkládá na sever od centra Postupimi. Jedná se o nejmladší stavbu Hohenzollernů, pojatou ve stylu anglických vesnických domů. Na Cecilienhofu se tvořily poválečné dějiny.

Po druhé světové válce se tu od 17. července do 2. srpna 1945 konala proslulá Postupimská konference, kde byla za účasti zástupců vítězné „velké trojice“ (za USA prezident Harry Truman, za Velkou Británii Winston Churchill a za Sovětský svaz Josef Stalin) dojednána poválečná správa Německa a dohodnuta strategie obnovy válkou poničené Evropy.

Konference v Postupimi je dnes chápána nejen jako symbol konce světové války, ale také jako počátek války studené.

4) Charlottenhof Palace

V parku Sanssouci najdete kromě letohrádku Sanssouci a Nového paláce také několik dalších staveb, jako je třeba čínský dům, belveder, antický chrám, historický mlýn nebo zámek Charlottenhof.

Tento původně selský dům dostal jako vánoční dárek korunní princ (později král) Fridrich Vilém IV. od svého otce v roce 1825. Následně nechal budovu za pomoci architekta K. F. Schinkela a zahradního architekta P. J. Lenného přestavět v klasicistní zámek.

5) Babelsberg

babelsberg zámek

Jakmile spatříte zámek Babelsberg neboli Babylonský vršek posazený v parku Babelsberg na břehu řeky Havoly, budete mít okamžitě pocit, že jste se nějakým nedopatřením ocitli v tudorovské Anglii. Zámek byl totiž vystavěn přesně dle pravidel anglické novogotiky a sloužil jako letní rezidence královskému a později císařskému páru Vilému I. a Augustě Sasko-Výmarské. Mezi lety 1860 – 1880 patřil k nejdůležitějším místům společenského a politického života Pruska.

Na podobě zámku se podílel architekt K. F. Schinkel. Přál si, aby stavba měla čistou klasicistní formu jen mírně obohacenou o prvky antické gotiky. Ovšem ze střídmé představy kvůli požadavkům princezny Augusty nakonec sešlo a výsledný úsudek si tak můžete udělat při prohlídce tohoto pohádkového zámku sami.

Mimochodem kromě zámku láká nejvýchodnější postupimská čtvrť Babelsberg také svými filmovými studii, která byla založena již v roce 1912 a patří tak k nejstarším na světě. Největší slávu zažily ateliéry Babelsberg během 20. let 19. století, točila zde třeba Marlene Dietrichová či naše meziválečná filmová hvězda Lída Baarová. Studia se nachází zde.

6) Zámek Caputh

zámek Caputh

Zámeček Caputh, 6 km jižně od Postupimi, vás vtáhne o celých 350 let zpátky do historie. Tento letohrádek z času „Velkého kurfiřta“ Fridricha Viléma Braniborského z rodu Hohenzollernů je skutečným kulturním skvostem, který dokládá lesk a slávu kultury knížecího bydlení kolem roku 1700.

Ovšem tam, kde se kdysi konaly slavnosti a setkání, vzniklo v polovině 20. století po prodeji budovy zcela neromantické školní učiliště. V současnosti je v prostorách zámku zřízeno muzeum.

Pokud vás v Caputhu nezaujme bývalý zámek, mohla by vás sem nalákat skutečnost, že toto tiché a klidné místo proslavila osobnost Alberta Einsteina. Einstein měl totiž v Caputhu své letní sídlo a trávil tu v letech 1929 – 1932 většinu času. Jeho prázdninový dům zde stále stojí, po rekonstrukci v roce 2005 byla budova zpřístupněna veřejnosti. Najdete ji tady.

Einsteinhaus Caputh

Einsteinhaus Caputh

7) Zámek Oranienburg

Oranienburg zámek

V roce 1700 byl zámek Oranienburg považován za nejkrásnější z pruských rezidencí. Významnější historie této původně barokní stavby z roku 1652 se začala psát jakožto venkovské sídlo princezny Oranžské z Oranžsko-nasavské dynastie, po níž získal zámek také své jméno. Během staletí byl zámek využíván k všemožným účelům a také několikrát přestavěn. V dnešním zámeckém muzeu se nachází sbírka cenných uměleckých předmětů, např. královské stříbro nebo nábytek ze slonoviny.

Oranienburg najdete ve stejnojmenném městě ležícím na řece Havole cca 25 km severně od centra Berlína.

Dodatek:

Zahrady, zámek Sanssouci a další stavby (500 ha parků a 150 budov postavených v letech 1730–1916) byly v roce 1990 byly zapsány na seznam světového dědictví UNESCO pod názvem Paláce a parky v Postupimi a Berlíně.

Do Postupimi se dostanete pohodlně městkou linkou S-Bahn č. 7 nebo regionálním vlakem. Plán linek berlínské dopravy najdete zde.

park Sanssouci

Park Sanssouci – Postupim

 

Zdroje:

  • DW/reise
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Braniborsko

 

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *