20.2.2015
Kategorie: Praktické informace

Doprava v Německu

Cestování je v Německu rychlé a snadné. Všechna velkoměsta mají letiště většinou i s mezinárodními spoji. Po celé zemi je hustá síť dálnic a hlavní silnice jsou dobře označené ve výborném stavu. Vlaky jsou komfortní a spolehlivé, při delší vzdálenosti je lepší využít rychlých spojů – InterCity Express.

Letecká doprava

Nejdůležitější letiště se nacházejí ve Frankfurtu na Mohanem, Mnichově a Dusseldorfu, odkud se dá přestoupit na vnitrostátní spoje, které vás dostanou do dalších měst Německa. Státním aerolinkami je Lufthansa, která zabezpečuje lety do většiny destinací na celém světě včetně Prahy. Pravidelné spojení s Prahou zajišťují také ČSA, které přistávající v Mnichově, Berlíně, Dusseldorfu, Kolíně na Rýne, Hamburkem, Hannoverem, Stuttgartem a Frankfurtem nad Mohanem.

Největším letištěm Německa je Frankfurt nad Mohanem se dvěma obrovskými terminály, které spojuje podzemní rychlodráha. Při nákupu letenek použijte několik možností a srovnejte ceny, také se případně informujte na slevy na děti, skupiny, seniory nebo pro studenty do 26 let. Nejnižší ceny se dají najít u EastJet a Ryanairu.

Vnitrostátní lety

Kromě Lufthansy zde můžete najít několik malých aerolinek – Air Berlin a German Wings. Tito dopravci zajišťují spojení vnitrostátní mezi městy a často také dokážou nabídnout levnější letenku než Lufthansa.

Všechna letiště jsou v Německu propojena s hromadnou dopravou. Informace k jízdenkám a časům najdete v příletové hale nebo ve vestibulu letiště. Jízdenky zakoupíte v automatech ještě před nástupem do vlaku či autobusu. Do většiny dopravních prostředků hromadné dopravy si můžete bezplatně vzít dva kusy zavazadel, další jsou již s příplatkem. Taxi je k dispozici u všech letišť. Lepší je však objednat si taxi dopředu nebo si před nástupem do vozidla ověřit cenu jízdného.

Vlaková doprava

Cesto do Německa vlakem je sice levnější než letenka ale zato méně pohodlná. Z Prahy vyjíždějí spoje do různých měst Německa a dokonce si můžete také zakoupit jízdenky přímo na německé tratě.

Nejrychlejší vlaky InterCity dosahují rychlosti asi 200 km/h , což znamená, že cesta z Hamburku do Mnichova trvá pouhých několik hodin. Vlaky ICE a ICE Sprinter jsou ještě rychlejší a používají se mezi největšími městy. Pomalejší ale také levnější jsou spoje IC – InterCity, které zastavují ve větších městech. Pro krátké tratě využijte RE – Regional Express. Další dopravci jako jsou Interconnex a Metronom mají často i nižší tarify než Deutsche Bahn.

vlaky

Fanoušci parních lokomotiv si mohou užít jízdu lokomotivou po pobřeží Baltského moře – Rasender Roland nebo po horské trase – Brockenbahn.

Nádraží se většinou nacházejí v centru měst a jsou vybavena obchody, půjčovnami aut, kancelářemi kde seženete ubytování a také zde najdete bankomaty, úschovny zavazadel či toalety i se sprchami.

Jízdenky na vlak jsou v Německu poměrně drahé a v expressech se platí ještě přirážka. Pokud budete cestovat vlakem víc jak jednou vyplatí se zakoupit – BahnCard s kterou budete mít slevu od 25 – 50%. Jinak slevu získáte pouze pokud koupíte jízdenku 3 nebo 7 dní dopředu. Jestliže bude váš pobyt delší, vyplatí se také průkazka na InterRail, kterou můžete využívat každý Evropan bez ohledu na věk. Možnosti slev na tuto kartu se každým rokem rozšiřují, proto si případně zjištěte aktuální výhody. Cena průkazky závisí na věku držitele a na zemích, které chcete navštívit. Průkazku InterRail je možné používat také na rakouských, švýcarských a dánských tratích. Koupit ji můžete ještě doma před cestou.

Informace k průkazu InterRail najdete na této stránce: http://www.cd.cz/ včetně možnosti koupení.

Doprava po dálnici

Nejrychlejším způsobem cestování v Německu je po jeho dálnicích, kde se neplatí poplatky. Dálnice jsou ve vynikajícím stavu a vedou po celé zemi, takže se po nich dostanete skoro všude.  U sebe by jste měli mít platný řidičský průkaz, technický průkaz a doklad o zaplacení pojištění. Nesmí chybět nálepka se zkratkou státu, autolékárnička a červený trojúhelník. Pokud budete jezdit po velkoměstech ověřte si zda není požadována ekologická známka.

Pokud zvažujete cestování autostopem, které je v Německu také populární, doporučujeme využít kontaktní agenturu pro řidiče – Mitfahrzentrale, kde zprostředkují kontakt mezi řidičem a zájemcem o jízdu.

V mnoha městech se setkáte také s tzv. nízkoemisními zónami, které označuje nápis Umwelt v červeném kruhu. Vjezd do těchto zón je povolen pouze vozidlům s plaketou. Bez tohoto označení hrozí vysoké pokuty. Povolení je možné si koupit přes internet www.umwelt-plakette.de nebo můžete využít parkoviště – Park and Ride, které jsou nedaleko stanic S-Bahnu, kterými se pak dostanete kam potřebujete.

 

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *