radnice brémy
6.2.2015
Kategorie: Historie, Zajímavosti

Historické zajímavosti Německa

Německo má v současné době 38 památek, které patří do světového chráněného dědictví – UNESCO. Jedná se o kulturní i přírodní památky, které prošly výběrem v celosvětovém měřítku. Dále má samozřejmě spoustu dalších historických památek z nichž vybíráme pouze některé zajímavé, které Vás mohou na dovolené zaujmout. Za zmínku stojí např. Radnice v Brémách, historické město Lübeck, Pergamonské muzeum, hrad Wartburg, zámek Marienburg a také např. největší z Berlínských kostelů – Elisabethkirche.

Radnice v Brémách

Město Brémy leží v severní části Spolkové republiky Německo na řece Veseře. Má přibližně 550 000 obyvatel. Brémy jsou hlavně historickým hanzovním městem.  Radnici najdete na náměstí Marktplatz a patří k nejvyhledávanějším památkám ve městě. Radnice byla vystavěna v letech 1405 až 1410 v gotickém stylu a patří k nejkrásnějším budovám na světě. Proto byla také zařazena do světového kulturního dědictví. V 17. století byla renovována ve stylu weserské renesance.

radnice brémy

Politiky zde již nenajdete, takže je otevřena pro veřejnost skoro pořád. Před budovou stojí také obrovská 5,5 metrů vysoká socha rytíře Rolanda z pískovce, která má symbolizovat nezávislost a obchodní práva města.

Zamluvit vstupenky nebo zjistit další informace můžete zde: http://www.bremen-tourism.de

Porozhlédnout po náměstí se můžete zde: Virtuální pohled Radnice Brémy

Historické město Lübeck

Historie města Lübeck se začíná psát v letech 1226, kdy bylo toto město centrem městského státu na severu dnešního Německa součástí Svaté říše římské.  Od 13. století byl zároveň nejmocnějším člnem tzv. Hanzy. V letech 1815 – 1866 byl členem Německého spolku pak i dalších jejich nástupců se zachováním své samostatnosti. K zániku městského státu došlo 1.4. 1937 na základě zákona “o Velkém Hamburku a dalších územních úpravách” byl rozdělen mezi pruskou provincii Šlesvicko-Holštýnsko a zemi Meklenbursko.

Historické město Lübeck

V historickém městě Lübeck je toho k vidění opravdu hodně, kromě nádherné architektury, která je vidět v historickém centru města k novějším památkám.

 

 

 

K vidění doporučujeme následující památky a zajímavosti:

  • Museum Holstentor – výstava autentických modelů lodí, historie hanzovního města
  • Museumsquartier St. Annen – historie a umění města
  • Leuchtturm Travemünde – 155 metrů vysoký maják z červených cihel, nejstarší v Německu
  • Holštýnská brána – z 15. století  s pověstnými věžemi, původně určena o obranným účelům
  • Lübecký marcipán – od roku 1777 jej vyrábí rodinná firma Niederegger, je známý po celém světě

Oficiální stránky města jsou k dispozici na stránce – http://www.luebeck.de/

Pergamonské muzeum

Muzeum najdete na Muzejním ostrově v Berlíně na ulici Bodestraße 1-3. Pergamonské muzeum bylo zřízeno v roce 1899. Jeho expozice jsou tvořeny nálezy z Babylonu, Assuru, Uruku a Sýrie. K zajímavým artefaktům, které zde najdete patří Ištařina brána, brána tržiště v Milétu, Pergamonský oltář nebo jeden ze 7 divů světa starověku – procesní cesta a fasáda trůnního sálu z Babylonu, která byla postavena v první pol. 6. st. př.n.l.

Kromě stálých expozic muzeum nabízí také časově omezené expozice – např. Pýcha a vášeň – portréty mužů a obrazy z Mogulské éry (1526-1858) , Antická expozice – patří s 1 milionem návštěvníků k nejoblíbenějším.

pergamon

Otevírací dobu a vstupné najdete na stránce muzea: http://www.smb.museum/

Na budovu muzea se můžete podívat zde: Pergamonské muzeum

Hrad Wartburg

Hrad Wartburg najdete v Durynsku, nad městem Eisenach na severozápadě Durynského lesa. Hrad byl založen durynským hrabětem Ludwigem der Springerem v roce 1067.  Až do vymření rodu Ludowingů v roce 1247 nebyl hrad nikdy dobit. V roce 1155 začala stavba hlavní budovy The Palas. Byla to první budova svého druhu a v současné době je považována na nejlépe zachovanou románskou budovu tohoto druhu severně od Alp.

Hrad Wartburg

V roce 1521 zde pobýval Martin Luther, který byl exkomunikován papežem a zavržen císařem. Hledal útočiště na tomto hradě, kde po několik měsíců žil ve skromné místnosti – nyní nazývané Lutherova místnost. Za 10 týdnů zde přeložil nový zákon z řeckých textů do němčiny. Od roku 1999 se hrad Wartburg dostal mezi památky UNESCO.

Více informací k otevírací době a vstupnému najdete na stránce: hrad Wartburg

Fotografickou prohlídku můžete vyzkoušet zde: Fotoprohlídka

Zámek Marienburg

Zámek Marienburg byl postaven v pseudogoticko- románském slohu mezi lety 1857 – 1867 králem Jiřím V. Hannoverským. Byl určen jako letní sídlo a lovecký zámek pro jeho rodinu. Proto jej také věnoval své manželce Marii Sachsen-Altenburg k narozeninám. Zámek najdete cca 20 km jižně od Hannoveru na kopci nad řekou Leine. Zámek patří k nejvýznamnějším novogotickým stavbám v Německu.

Zámek Marienburg

K zajímavosti patří, že zámek nebyl nikdy dokončen. Rodina krále zde strávila léto v roce 1865 ve stále nedokončeném zámku. Poté díky konfliktu s Pruskem, které vyhrálo musel král v roce 1966 odejít do exilu, kam jej následně následovala i jeho manželka. Z něj se již nikdy nevrátili. V roce 1945 sem odešli do úkrytu Ernest Augustus, Duke of Brunswick and Lüneburg synovec krále Jiřího, který jej nechal vystavit, spolu se svou rodinou. V roce 2005 se zámek dostal do aukce v Sotheby´s .

 

Otevírací doba a vstupné najdete na stránkách zámku Marienburg.

Fotografickou prohlídku si můžete dopřát ze stránek Google Maps.

Kostel Elisabethkirche

Kostel Elisabethkirche patří k největším ze čtyř příměstských kostelů v Berlíně. Je tvořen klasicistní halou obdélníkového půdorysu s rozměrem 28 x 18 metrů. Portiko před Invalidenstrasse je podepřeno 6 dórskými sloupy. Kostel navrhl architek Karl Friedrich Schinkel v roce 1828, kdy začal tvořit první návrhy. Zakázka od krále Friedricha Wilhelma III. zněla na jednoduché a levné budovy bez věží a dalších okázalostí. Kostel Elisabethkirche má kapacitu 1200. Stavěl se od roku 1832 – 1834, v dalším roce byl vysvěcen s účastí korunní princezny Alžběty a je zasvěcen svaté Alžbětě.

Kostel Elisabethkirche

V průběhu II. světové války byl kostel poškozen v noci z 8. na 9. března 1945 při leteckém útoku. Bohužel vyhořel a takto v ruinách zůstal až do roku 1990, kdy začala jeho rekonstrukce.

 

 

 

Stránky kostelu s fotogalerií a dalšími informacemi najdete zde: http://www.gemeinde-am-weinberg.de/

Na budovu kostela se můžete podívat pomocí Google Street View.

Kompletní nabídku zájezdů do Německa můžete najít také na stránkách naší cestovní agentury Český kompas.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *