Tajemný hrad Frankenstein

hrad frankestein

Rodiště excentrického alchymisty a inspirace pro smyšlený příběh o zrození monstra – Frankensteina.

Dle pověsti se na hradě Frankestein v roce 1673 narodil Johann Konrad Dippel. Právě o něm se říkalo, že prováděl hrůzné experimenty zahrnují kradené části lidských těl z hřbitova. To vše za použití svého lektvaru a elektrické terapie. To zda tento na svou dobu progresivní učenec byl inspirací pro šíleného vědce z knihy Mary Shelley.

Pestrá alchymistická kariéra

Co je však jisté, že Dippel měl za sebou pestrou kariéru jako alchymista. S jeho jménem byl spojen Dippelův zvířecí olej, o kterém prohlašoval, že jde o universální lék. Zvířecí olej jako lék by populární v období, kdy se alchymie přestala zabývat hledáním způsobů, jak vytvořit zlato a přešla do oblasti nalezení nových léků. Jeho olej měl nepříjemnou chuť i vůni a díky pokrokům k medicíně získal do konce 18. století velmi špatnou pověst.

Dippel později pomáhal zřídit laboratoř na výrobu zlata v Berlíně, ovšem díky politickým aktivitám pak skončil na 7 let ve vězení na jednom z dánských ostrovů. V roce 1734 dostal mrtvici a zemřel na zámku Wittgenstein Berleburg. Jeho přátelé a rodina, však tvrdili, že byl otráven. Zda je to pravda či nikoliv se už asi nedozvíme.

Samotný hrad Frankenstein je v současné době již v troskách, zbývají pouze dvě věže, restaurace a kaple. Nicméně možná mýtické spojení s románem Frankenstein jej udržuje stále v popředí jako oblíbený cíl na výlety. Oblíbený je hlavně v období Halloweenu, kdy se tu každoročně konala párty amerických vojáků, kteří zde byli umístěni na základně až do roku 2008.

Halloweenský běh

Tradice hallowenského běhu začala již v roce 1976. Začátek byl iniciován právě americkými vojáky. Konec trasy končil na hradní věži. Od té doby tento běh patří k jednomu z největších v Evropě. Kdo by se nechtěl proběhnout po místech, kde možná chodil i Frankenstein. Zámek jste také mohli vidět v epizodě “Ghost Hunters International”, která se vysílala v únoru 2008.

Kde hrad najdete

Zřícenina hradu se nachází na 370 metrů vysokém skalním výběžku v oblasti Hesenska, asi 5 km jižně do Darmstadtu. Více informací k halloweenskému běhu najdete zde.

Štítky:

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *