11.2.2015
Kategorie: Historie, Zajímavosti

Tajné hlavní město Německa

Tajné hlavní město Německa najdete v Bavorsku, přímo v srdci Evropy a záhy také zastínilo kdysi mocné sousedy jako Ingolstadt, Augsburg a Norimberk. Řeč je o hlavním městě Bavorska – Mnichovu. Díky rušné kosmopolitní atmosféře, krásné architektuře, muzeím a obchodům se zařadilo k oblíbeným turistickým cílům v zemi.

Obyvatelé Mnichova jsou již po staletí známí pro svou slabost pro umění. Mistrovská díla, která tu vznikla v baroku a rokoku se mohou smělet srovnat s italskými či francouzskými díly své doby. V 19. století byla tvář města ovlivněna neoklasicismem, proto se také můžete setkat s pojmenováním – Athény na Isaru. Ke konci 19. století patřila mnichovská Akademie výtvarných umění k nejlepším uměleckým školám v Evropě.

Město se může pochlubit velkým množstvím divadel, oper a muzeí s unikátními sbírkami. Nicméně kromě toho je Mnichov známý také svým Oktoberfestem, který se zde koná každý rok. Slavnost piva, kysaného zelí a uzenek, kterých se po dobu slavnosti zkonzumuje nepočítaně.  Kromě historie jsou ve městě také umístěna přední hi-tech centra současného průmyslu i mediální centra země.

mnichov

Zajímavosti Mnichova

Kostel Nejsvětější Trojice – Dreifaltigkeitskirche

Jako jedna z mála barokních památek v Mnichově unikla hrůzám 2. světové války. Byl postaven jako dar šlechty a duchovních ve snaze odvrátit nebezpečí války o španělské dědictví. Základní kámen byl položen v roce 1711 a po sedmi letech byla svatyně vysvěcena. Patří k nejkrásnějším ukázkám italského baroka v Mnichově. Kostel najdete na Pacellistrasse 6, má otevřeno od Pondělí až Středa a pak Pátek a Neděle od 8 – 16 hodin. Ve Čtvrtek od 12 – 16 hodin, v Sobotu zavřeno.

Archeologická sbírka

Sousedí s budovou bavorského národního muzea. Sbírka byla založena v roce 1885 králem Ludvíkem II. Od roku 1976 je v budově k dispozici zajímavá sbírka artefaktů, objevených při vykopávkách v různých částech Bavorska. Nejstarší exponát se datuje do paleolitu. Kolekce většinou obsahuje předměty z doby bronzové, z římské éry a z raného středověku. Budovu sbírky můžete najít na Lerchenfeldstrasse 2 . Pro více informací doporučujeme jejich webovou stránku: www.archaeologie-bayern.de .

Zámek Nymphenburg

Jeden z nejkrásnějších zámků v Evropě, vyrostl kolem italizující vily, zbudované v letech 1663 – 64 podle plánů Agostina Barelliho pro kurfiřtku Adlétu. Byl určen pro idylické radovánky bohyně Flóry a jejích nymf. V průběhu let vzniklo také několik dalších přístaveb včetně čtyř pavilonů, které projektoval Joseph Effner a Enric Zucalli. Pavilony jsou propojeny galeriemi a přiléhají k původní vile.

zámek nibelungů

Součástí zámku je Marstallmuseum, kde je nyní umístěna sbírka kočárů, jež kdysi patřily bavorským panovníkům. Najdete mezi nimi také přepychový kočár Ludvíka II. Mezi další zajímavé části patří Lackkabinett – malý kabinet ze 17. století, který byl pojmenován podle desek zdobených čínským červenočerným lakem. Uvidíte jej v Pagodenburgu. Areál zámku najdete na Rotkreuzplatz.

Oktoberfest

Mnichovský Oktoberfest patří k největším lidovým slavnostem v Evropě. V roce 1810 se na jeho dnešním místě, Tereziině louce pořádal dostih na počest sňatku Ludvíka /pozdějšího bavorského krále/ a Terezy Sasko-Altenbursko-Hildburghauské. Po několika letech se louka stala dějištěm podzimní pouti, jež se postupně rozrostla v obrovskou veselici. Hlavním lákadlem festivalu je pivo, jehož se tu vypije neskutečné množství ve stanech postavených jednotlivými pivovary. Oktoberfest začíná na konci září průvodem ulicemi města a slavnostním naražením prvního sudu s pivem. Trvá 16 dní až do první neděle v říjnu.

Hitler a Feldherrnhalle

Večer 8. listopadu 1923 Adolf Hitler vyhlásil v mnichovské pivnici Bürgerbräukeller začátek “lidové revoluce” a nařídil zmocnit se centra města. Druhý den byl pochod asi 2 tisíc jeho přívrženců, kteří uposlechli jeho příkazu, zastaven policií před Feldherrnhalle v Residenzstrasse. Dav byl rozehnán, při střetu byli zastřeleni 4 policisti a 16 nacistů. Hitler uprchl do Uffingu u Starnberského jezera, kde byl zatčen. Byl odsouzen na pět let vězení, propuštěn byl po 9 měsících. Když byl v roce 1933 zvolen kancléřem, staly se oslavy “pivního puče” jedním z ústředních motivů nacistického kultu.

Nakupování v Mnichově

Co se týče nakupování určitě nebudete zklamáni, hlavní nákupní oblasti jsou rozesety v okolí centra města. Můžete se pohodlně procházet centrální pěší zónou a případně si udělat pauzu na kávu nebo oběd. Nenechte si ujít potravinový trh Viktualienmarkt, tradiční obchodní dům Ludwig Beck nebo některou ze specializovaných prodejen zastrčených ve vedlejších uličkách.

Kromě slavného obchodního domu Ludwig Beck, můžete zajít také do několikaposchoďového obchodního domu – Galeria Kaufhof či luxusního domu Funt Hofe, v centru mezi ulicemi Theatiner, Maffei, Kardinal-Faulhaber a Salvator. V Mnichově najdete také spoustu značkových obchodů s oblečením. Zkuste např. obchod – Theresa se značkovou módou či Trachten Angermaier, kde se prodávají bavorské lidové kroje.

Bleší trhy – zejména o víkendu se těší velké popularitě. Většina je otevřena v sobotu ve většině případů od začátku jara do pozdního podzimu. K nejvýznamnějším patří např. Zenith Flohmarkt v Lilien-Thalallee, bleší trh Antik Palast či Flohmarkt Riem – největší v Bavorsku v prostorách výstaviště.

Jak vidíte Mnichov toho nabízí opravdu hodně a to jsme se zmínili pouze o nepatrném množství zajímavých míst v Mnichově. Proto před případnou návštěvou doporučujeme udělat si aspoň zhruba plán, aby jste se dostali na místa, která vás opravdu zajímají.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *