hamburk centrum města
9.9.2018
Kategorie: Nezařazené

TOP 5 míst v Hamburku aneb Hamburk není jen přístav

Byť je Hamburk druhým největším městem Německa, neřadí se mezi nejoblíbenější turistické cíle země našich západních sousedů. Bohužel neprávem. Tor zur Welt neboli Brána do světa, jak se Hamburku přezdívá, nabízí mnohé. Od historického centra, které svojí architekturou vypráví příběhy až 12 set let staré, přes bohatý noční život, dech beroucí moderní stavby až po překvapivě neobvyklé množství zeleně.

Dominantou Hamburku je samozřejmě jeden z nejvýznamnějších přístavů Evropy i světa. Ten společně s řekou Labe výrazně ovlivnil vzhled celého města. Nachází se tak zde téměř dva a půl tisíce mostů, což je vůbec nejvíce na celém starém kontinentu. Hamburk však disponuje i jinými lákadly.

Náš seznam ukazuje, že Hamburk není pouze přístav. Co by vám tedy při jeho návštěvě nemělo uniknout?

Historická čtvrť Speicherstadt

Miniatur WunderlandČtvrt skladišť, jak se tato část města nazývá, pochází z 19. stoleté a skládá se z obrovského množství skladišť a technických budov.

Její kouzlo naplno vynikne v nočních hodinách, kdy jsou všechny cihlový budovy, oceloví mosty a dopravní kanály, které tuto čtvrť protínají, nádherně nasvícené stovkami světlometů. Užít si tuto atmosféru můžete během vyhlídkových plaveb po kanálech či jízd autobusem.

Za zmínku stojí také jeden z nejstarších modelů železnice na světě, který v této čtvrti naleznete. Konkrétně v Miniatur Wunderland, tedy v kouzelném světě miniatur, místě, kde z údivu nevyjde žádný malý ani větší kluk. Najdete jej zde.

Nedaleko odsud se nachází další z dominant Hamburku, slavný Chilský dům. Ten najdete ve čtvrti Kontorhaus, známé především přehlídkou kancelářských budov v expresionistickém stylu.

Staré město

U historie ještě chvíli zůstaneme. Podobně jako v Praze, i v Hamburku tvoří samotné centrum nádherná architektura. Na krása starému městu neubírá ani fakt, že bylo za 2. světové války vybombardováno, mnoho působivých budov se tak nedochovalo ve své původní krása.

Jedním z klenotů starého města je Hamburská radnice. Po její obnově patří k nejnavštěvovanějším místům Hamburku, a to nejen díky bohatě zdobené fasádě, více než 600 místností, ale i díky spoustě kulturních a společenských akcí, které se pravidelně konají na náměstí před ní.

Pokud si chcete užít panoramatický výhled na hamburský přístav a jeho okolí, doporučujeme barokní kostel sv. Michala, strategický bod pro všechny připlouvající lodě. Na jeho věži se kromě vyhlídkové plošiny nacházejí i nevětší hodiny v celém Německu, interiér pak zdobí především socha archanděla Michaela, znázorňující jeho triumf nad ďáblem.

Moderní čtvrť

Městská čtvrť Hafen představuje opak k historickému centru Hamburku. Je stále ve fázi stavění a je protkaná množstvím moderních budov. Jednou z nich je Elbphilharmonie, deset metrů vysoká koncertní hala s volně přístupnou střechou, z níž se turistům naskýtá úchvatný pohled na celé město.

Zeleň a příroda

Planten um BlomenJe až s podivem, že město, jehož dominantou je obrovský přístav, je až ze 40 % tvořeno zelení, parky, jezírky apod. Parků k odpočinku se zde nachází nepočítaně.

Elbenpark v blízkosti Labe či městský Stadtpark nabízejí dostatek prostoru k relaxování, stejně jako Planten um Blomen, veliký areál plný skleníků, zahrad a menších parků s jezírky.

Když už jsme u jezer, při návštěvě Hamburku nelze opomenout dvojici obrovských vodních ploch, dvojitá jezera Binnenalster se zajímavým pohledem na celý Hamburk. A kdybyste té přírody ještě stále neměli dost, výletem do místní ZOO s více než 3000 zvířaty také nic nezkazíte.

Noční život

Na závěr našeho článku a možná i vašeho výletu do Hamburku si zasloužíte trochu zábavy. Večer, když zapadne slunce, promění se některá místa ve městě ve zcela příhodné podniky k popití pár sklenek dobrého pití. Namátkou, náměstí Grosseneumarkt je lemované celou řádkou typických německých restaurací, příjemných hospůdek a barů. Najdete jej zde. Za písničkou poté můžete vyrazit do Grindelalle, uličky Univiertel či Schanzenstrasse a Sternschanze.

Záměrně jsme při představování toho nejlepšího v Hamburku vynechali přístav. Ten si totiž na seznam míst k návštěvě napíše asi každý. Ono totiž i když Hamburk zdaleka není jenom o přístavu, okružní jízda kolem něj s atmosférou šplouchajících vln a zajímavým výkladem o minulosti i současnosti má něco do sebe.

Štítky:

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *